Translate

piątek, 5 lipca 2013

Zaczynamy!

Ahoj!
 
Jesteśmy studentami zaangażowanymi w działalność koła naukowego Mozaika działającego przy Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego. Kolejny raz, wraz z naszą niezastąpioną opiekunką koła dr Aleksandrą Wierucką, wybieramy się na badania naukowe. Tym razem celem naszej wyprawy jest teren SAPMI zamieszkiwany przez lud SAAMI. Będziemy badać TRADYCYJNE RĘKODZIEŁO Saamów oraz jego zmiany zachodzące w dobie transformacji kulturowej.
W wyprawie towarzyszyć nam będą dwaj panowie: Andrzej oraz Paweł Garscy, którzy są podróżnikami doświadczonymi w wyprawach po Skandynawii. Wspólnie przez trzy tygodnie odwiedzimy osady Saamów w Szwecji i Norwegii. Zawitamy między innymi w Njarce, Gasie, Karlstadzie, w norweskim Geiranger i Molde.


O Saami słów kilka

Saamowie to lud zamieszkujący teren czterech państw: Norwegii, Szwecji, Rosji oraz Finlandii. Obecnie największa ilość Saamów zamieszkuje tereny Norwegii: 35 tys, w Szwecji jest ich 17 tys, Finlandii 5 tys, a Rosji 2 tys. Saamowie posiadają swoją własną mowę - język saami. Ponadto współcześnie posługują się także językami państw, w których mieszkają. Tradycyjnym zajęciem Saamów jest rybołówstwo, myślistwo oraz hodowla reniferów. Pod wpływem wielowiekowej asymilacji z sąsiednimi ludami, dziś Saamowie żyją podobnie do sąsiadujących narodów. Pomimo to społeczności Saamów wciąż podtrzymują swoją tożsamość kulturową.
Do wyrobu rękodzieła Saamowie używają materiałów pochodzenia naturalnego: drewna, rogów reniferów, kości i skór zwierząt. Wyroby są  używane w gospodarstwie domowym, a współcześnie również sprzedawane. Do tradycyjnych wyrobów Saami należą rękojeści noży wykonane z kości, drewniane, rzeźbione naczynia oraz plecione kosze.
 
Witamy na pokładzie i zapraszamy do śledzenia naszego bloga. O ile pozwolą nam możliwości techniczne, będziemy tutaj relacjonować przebieg naszych badań. Do zobaczenia (przeczytania ;)).

Ekipa badawcza
Sapmi 2013


1 komentarz: